"Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową pt. „Rola oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych w zrównoważonej transformacji rynkowej” odbywającą się z okazji otrzymania przez UEP tytułu Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu. Wydarzenie organizowane jest przez Katedrę Europeistyki, SKN zrównoważonego biznesu Trade Fair oraz Komitet Koordynujący inicjatywę „UEP Przyjazny dla Sprawiedliwego Handlu”. Konferencja będzie stanowić okazję do oficjalnego wręczenia JM Pani Rektor prof. dr hab. Barbarze Jankowskiej dyplomu Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu oraz do dyskusji na temat roli oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych takich jak Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) w zrównoważonej transformacji gospodarki. Na konferencję zaproszeni są pracownicy, studenci i doktoranci naszej uczelni, uczniowie współpracujących z naszą uczelnią liceów oraz przedstawiciele władz lokalnych i organizacji pozarządowych."
Zachodzące w ostatnim czasie procesy zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i w jej bliższym i dalszym sąsiedztwie mają charakter bezprecedensowy w całej historii istnienia tej organizacji ze względu na ich skalę oraz kumulację. Obok dalszych zmagań z konsekwencjami kryzysu finansowego, wskazać należy na takie problemy, jak np. rosnące zagrożenie terrorystyczne i potrzebę ściślejszej koordynacji działań w zakresie spraw wewnętrznych, masowy napływ uchodźców i kryzy imigracyjny, a także ryzyko gospodarcze i polityczne związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. W tym kontekście niezwykle ważne staje się dostarczenie argumentów, popartych wiedzą teoretyczną i badaniami naukowymi, w dyskusji nad kierunkami działań podejmowanymi na poziomie państw członkowskich i całej UE.
Połowa drugiej dekady XXI w. staje się okresem wielkich wyzwań, przed którymi staje Unia Europejska. Ich dynamika i skala sprawiają, że problemy, z jakimi musi się dzisiaj zmierzyć UE mają często charakter bezprecedensowy w całej historii istnienia tej organizacji. Zmieniająca się dynamicznie sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie, w tym procesy zachodzące w ostatnim czasie u samych granic UE, wymagają podejmowania szeregu nowych działań przez państwa UE i zmierzenia się z nowymi wyzwaniami.
W dniu 19.01.2015 r. na TU Delft w Holandii odbędzie się konferencja Cross-national policy transfer in regional and urban policy organizowana przez dr. Marcina Dąbrowskiego z TU Delft, dr Laurę Polverari z EPRC University of Strathclyde i dr Idę Musiałkowską z Katedrę Europeistyki UEP.
Konferencja organizowana jest w ramach sieci badawczej Regional Studies Association "EU Cohesion Policy".
Wspólnie z dr. Marcinem Dąbrowskim (TU Delft) i dr Laurą Polverari z EPRC (University of Strathclyde), dr Ida Musiałkowska współorganizuje sesję specjalną pt. "Cross-National Policy Transfer and Learning in Regional and Urban Policy" podczas the Regional Studies Association's Global Conference 2014, która odbędzie się w Fortalezie w Brazylii w dniach 27-30 kwietnia 2014. Trójka naukowców organizuje też podobny panel podczas the Regional Studies Association European Conference w Izmirze (Turcja) w dniach 15-18 czerwca 2014.
W dniach 24-25 kwietnia 2014 odbędzie się konferencja pt. "Unia Europejska 10 lat po największym rozszerzeniu" organizowana w ramach Centrum Doskonałości Jeana Monneta w partnerstwie z Instytutem Zachodnim w Poznaniu.