O katedrze
Informacje ogólne
Katedra Europeistyki (Instytut Gospodarki Międzynarodowej) kierowana przez Panią dr hab. Idę Musiałkowską, prof. UEP, koordynuje specjalności Zrównoważona gospodarka światowa (I stopień - licencjat) oraz Przedsiębiorstwo i dyplomacja gospodarcza w Europie (II stopień - studia magisterskie), usytuowaną na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Większość działań podejmowanych dzisiaj w biznesie, polityce, administracji, mediach, edukacji czy kulturze wymaga uwzględnienia kontekstu międzynarodowego, a w szczególności kontekstu europejskiego. Studia na specjalności Zrównoważona gospodarka światowa pozwalają zrozumieć megatrendy gospodarcze, przygotować się do prowadzenia biznesu i dostosowania modeli biznesowych do wymogów płynących z zachodzącej na świecie transformacji klimatycznej. Studia na specjalności Przedsiębiorstwo i dyplomacja gospodarcza w Europie dają wiedzę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i jej instytucji, państw do niej należących oraz przedsiębiorstw działających na wspólnym rynku UE. Zapoznają też studentów ze współczesnym środowiskiem międzynarodowym, koncentrując się zwłaszcza na wiedzy i umiejętnościach niezbędnych na europejskim rynku pracy. Studiowanie na naszej specjalności ułatwia bogaty i aktualny księgozbiór Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Biblioteki Centrum Dokumentacji i Badań Europejskich. Studenci specjalności mają możliwość odbywania części studiów za granicą, m.in. na uniwersytetach europejskich, w USA i Kanadzie..
Celem studiów jest przygotowanie:
-
przedsiębiorców i pracowników firm skutecznie konkurujących na rynku europejskim i rynkach światowych
-
pracowników instytucji UE i organizacji międzynarodowych,
-
specjalistów administracji krajowej i samorządowej w zakresie integracji europejskiej i współpracy z instytucjami UE,
-
konsultantów, specjalistów i szkoleniowców w zakresie integracji europejskiej oraz pozyskiwania funduszy UE i kapitału wysokiego ryzyka,
-
dyplomatów,
-
dziennikarzy specjalizujących się w tematyce zrównoważonego rozwoju i integracji europejskiej.
Szczególny nacisk w programie studiów został położony na umiejętności przygotowania do pracy w firmach, szeroko rozumianym konsultingu oraz administracji. Absolwenci specjalności wiedzą, jakie są trendy rozwojowe w gospodarce światowej i europejskiej, jak działa rynek europejski, znają modele biznesowe, techniki marketingowe, wiedzą, jak zarządzać finansami przedsiębiorstwa, jak otrzymać i odpowiednio wykorzystać dofinansowanie z programów UE oraz zdobywać kapitał wysokiego ryzyka. Poznają rynek ubezpieczeń oraz podstawy bankowości. Rozumieją także specyfikę pracy w instytucjach unijnych (procedury, lobbing, dyplomacja) oraz administracji krajowej i samorządowej w Polsce, protokół dyplomatyczny i umieją przygotować korespondencję biznesową w językach obcych. Realizację założonych celów kształcenia gwarantuje doskonała kadra. Są to wykwalifikowani specjaliści z zakresu planowania rozwoju biznesu, zdobywania funduszy (w tym funduszy UE) i funkcjonowania Unii Europejskiej (polityka konkurencji, regionalna, przemysłowa; rozwój przestrzenny; rynek wewnętrzny UE; Unia Gospodarcza i Walutowa, polityka klimatyczna i ochrony środowiska,) nierzadko łączący przygotowanie teoretyczne i naukowe z praktyką gospodarczą.
Obszary tematyczne z wybranymi przedmiotami:
-
Jak działa Europa? Wybrane przedmioty: Teoria i praktyka integracji międzynarodowej, Integracja europejska, Prawo integracji europejskiej, System decyzyjny w UE, Współpraca transgraniczna, Infrastruktura procesów integracyjnych, Budżet UE (dochody, wydatki, fundusze pomocowe i strukturalne), Polityka gospodarcza krajów i Wspólnot Europejskich, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Polityka przemysłowa i rolna, Polityka regionalna i fundusze UE, Stosunki UE z krajami i rynkami rozwijającymi się.
-
Jak prowadzić firmę w zjednoczonej Europie? Wybrane przedmioty: Makroekonomia, Mikroekonomia, Podstawy zarządzania, Podstawy marketingu, Statystyka, Rachunkowość (i europejskie standardy rachunkowości), Przedsiębiorstwo na Wspólnym Rynku, Ochrona konkurencji i konsumenta w UE, Systemy podatkowe i ich harmonizacja w UE, Analiza finansowa operacji zagranicznych.
-
Jak zarządzać nowoczesnym państwem? Wybrane przedmioty: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze, Zarządzanie sferą publiczną w UE, Międzynarodowe stosunki polityczne, Współczesne systemy polityczne, Organizacje międzynarodowe.
Metody nauczania / Forma prowadzenia zajęć:
-
Wykłady prowadzone przez wybitnych znawców danej dziedziny,
-
Prezentacje multimedialne,
-
Interaktywne ćwiczenia grupowe i indywidualne,
-
Konwersatoria,
-
Konsultacje z praktykami,
-
Laboratoria komputerowe,
-
Warsztaty,
-
Gry strategiczne,
-
Symulacje,
-
Case studies,
-
Seminaria.
Obszary badań
Główne obszary badań prowadzonych w Katedrze tworzą cztery powiązane ze sobą pola badawcze, dotyczące:
-
teorii i praktyki rozwoju regionalnego i lokalnego (badania dotyczą w szczególności obszarów pogranicza polsko – niemieckiego),
-
procesów integracyjnych Unii Europejskiej, przede wszystkim w zakresie polityki regionalnej, funduszy strukturalnych, polityki konkurencji oraz funkcjonowania wspólnego rynku,
-
konsekwencji integracji Polski z Unią Europejską w kontekście społecznym, gospodarczym i przestrzennym,
-
optymalnych obszarów walutowych.