Katedra Europeistyki na European Week of Regions and Cities 2024
2024-11-08 23:46
Profesor UEP dr hab. Ida Musiałkowska była jedną z organizatorek sesji pt. "How to reconcile Growth and Convergence. Exploring the neglected dilemma of Cohesion Policy", która odbyła się podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 9 października 2024 r. w Brukseli.
Było to wielkie osiągnięcie UEP, który był koordynatorem sesji, której partnerami były Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej w Sewilli (Zespół REMO), Politechnika w Mediolanie, Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji w Rozwoju Lokalnym - AEIDL oraz Regional Studies Association (sieć badawcza nt. polityki spójności #CPnet) i RSA Europe.
Czy polityka spójności może promować ogólny wzrost gospodarczy, zapewniając jednocześnie konwergencję regionalną? Czy cele te mogą współistnieć w ramach kompetencji polityki bez napięć? Gdzie powinna leżeć równowaga między tymi dwoma celami? Warsztat miał na celu przeprowadzenie dyskusji wśród naukowców i ekspertów na temat kompromisów między równością a efektywnością, z którymi boryka się polityka spójności, oraz sposobów ich rozwiązania.
Podczas sesji wystąpi trzech prelegentów i moderator: Anabela Santos z zespołu JRC REMO Komisji Europejskiej, Ugo Fratesi z Politecnico di Milano, Ida Musiałkowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Serafin Pazos Vidal reprezentujący AEIDL (wszyscy będący członkami Regional Studies Association #CPnet) mieli okazję wymienić poglądy i przedyskutować dylemat wzrostu i konwergencji w polityce spójności. Kompromisy między nimi utrzymują się, natomiast przeanalizowano gdzie i na jakim poziomie osiągnięto konwergencję oraz jaki scenariusz kompromisów może się wydarzyć, które regiony są lepiej przygotowane do stawienia czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem, podwójną transformacją, badaniami i rozwojem innowacji. Wskazaliśmy, że zmiana w polityce spójności nie powinna prowadzić do rosnącej przepaści między spójnością a konwergencją. Eksperci przedstawili również potencjalne rozwiązania istniejących problemów, np. w zakresie współpracy transgranicznej, funkcjonalnych obszarów miejskich, dysproporcji międzyregionalnych i wewnątrzregionalnych. Jako punkt odniesienia wskazano również wnioski wyciągnięte z wdrażania inteligentnych specjalizacji oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Omówiono również nowe instrumenty, takie jak KPO i jego wzajemne oddziaływanie z inwestycjami w ramach polityki spójności, w tym potencjalne zmiany w realizacji polityki w przyszłości.
Wiele pytań zostało zadanych przez publiczność reprezentującą zarówno środowisko akademickie, jak i praktyków obecnych na sesji.
Więcej na: https://regions-and-cities.europa.eu/programme/2024/sessions/35694
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7249722247538442240/
https://www.linkedin.com/posts/ida-musialkowska-5018152_euregionsweek-cpnet-activity-7249899521357336576-73-N?utm_source=share&utm_medium=member_desktop