Agregator kanałów

EU must overhaul Africa trade offer to parry China, warns MEP

EUobserver - pon., 2024-03-04 17:24
The EU's trade deal with six southern African countries should be radically overhauled if the bloc is to retain its influence a leading MEP has warned.
Kategorie: News

[Exclusive] EU watchdog faults European Commission over Libya

EUobserver - pon., 2024-03-04 16:15
The EU's administrative watchdog has faulted the European Commission for maladministration over its lack of transparency in its 'do no harm' policy in Libya.
Kategorie: News

[Feature] Hungary's Ukrainian refugees in two minds as relations sour

EUobserver - pon., 2024-03-04 14:33
Ukrainians struggle to match the kindness of individual Hungarians with the nationalist government's pro-Russia rhetoric. "Ukraine's primary enemies are Russians and Putin, obviously. But the number two is Viktor Orbán," Viktoria Petrovszka, a Ukrainian woman living in Hungary, says.
Kategorie: News

[Opinion] The six-hour U-turn that saw the EU vote for austerity

EUobserver - pon., 2024-03-04 14:31
The EU's own analysis has made it clear this is economic self-sabotage, and it's politically foolish three months from European elections where the far-right are predicted to increase support, writes the general secretary of the European Trade Union Confederation.
Kategorie: News

[Agenda] Defence, von der Leyen, women rights, in focus This WEEK

EUobserver - pon., 2024-03-04 07:01
Ursula von der Leyen is expected to be confirmed as the EPP candidate for president of the next EU Commission. A new defence strategy will be unveiled this week, while the ECB is expected to maintain interest rates.
Kategorie: News

[Opinion] The farming lobby vs Europe's wolves

EUobserver - pon., 2024-03-04 07:00
Over the past few years, farming and hunting organisations have waged an unrelenting vendetta against the wolf, culminating in the European Commission's 180-degree policy U-turn, writes the director of the Humane Society International for Europe.
Kategorie: News

Pokazaliśmy siłę Funduszy Europejskich

Fundusze dla Wielkopolski - pon., 2024-03-04 00:00

Pierwsza edycja plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak tegoroczna odsłona cieszyła się jeszcze większym. Zaangażowanie realizatorów i tysiące oddanych głosów (ok. 69 tys.) pokazały, że Wielkopolanie doceniają lokalnych liderów, społeczników, samorządowców czy przedsiębiorców zaangażowanych w realizację projektów.

Efekty blisko nas

- W tym roku obchodzimy 25-lecie powstania Samorządu Województwa Wielkopolskiego i 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Akcentuję te dwie rocznice, ponieważ bycie częścią wspólnoty europejskiej dało nam nie tylko dostęp do funduszy, ale też ukształtowało sposób postępowania władz regionalnych, gdy nastąpiło upodmiotowienie naszej regionalnej wspólnoty – mówił podczas gali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marek Woźniak podkreślił, że 20 lat w Unii Europejskiej to ok. 12 tys. projektów zrealizowanych na obszarze całej Wielkopolski, finansowanych z poziomu regionalnego i krajowego, na które popłynęło w sumie ponad 30 mld unijnego wsparcia.

- Te kwoty są imponujące, a efekty są widoczne w przestrzeni Wielkopolski. Trzeba też podkreślić, że od samego początku Wielkopolska była regionem najmniej zasilanym z tego źródła, a mimo to zrobiliśmy największy postęp, obok takich obszarów jak Metropolia Warszawska czy Dolny Śląsk. Ogromnie się cieszę, że druga edycja plebiscytu spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem internautów. To z jednej strony forma promocji funduszy europejskich, z drugiej – sposób na dostrzeżenie i uznanie projektów oraz osób, które za nimi stały. Tak naprawdę wszystkie zmiany zależą właśnie od ludzi i ich zaangażowania, determinacji i kreatywności. Wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tych projektach, właśnie za to dziękuję. Kreujecie Państwo Wielkopolskę, która jest regionem dobrze rozwijającym się. Chcemy, żeby nadal się rozwijała. Wciąż dostępne jest dla nas wsparcie ze strony Unii Europejskiej, z czego zamierzamy korzystać. Wielkopolska to Europejski Region Aktywnych Ludzi – to najkrótsza definicja tego, jak widzę Wielkopolskę oraz to, w jakim kierunku powinna się rozwijać – podsumował swoim autorskim hasłem Marszałek.

- Tylko w ramach polityki spójności UE, w latach 2014-2020 Województwo Wielkopolskie otrzymało wsparcie rzędu niemal 2,5 mld euro. Dzięki temu plebiscytowi możemy przyjrzeć się bliżej najlepszym projektom, które są dowodem na to, jak fundusze europejskie wspierają rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości w różnych obszarach, jak na przykład usługi społeczne czy kultura. Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i laureatom, których zaangażowanie i wysiłek jest fundamentalny dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego, a wykorzystanie funduszy europejskich w zaprezentowanych projektach - wzorcowe i godne naśladowania - mówi Wojciech Wysocki, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

Wyniki plebiscytu

Spośród tysięcy zrealizowanych projektów kapituła plebiscytu nominowała 20, spośród których to Wielkopolanie wybrali najlepsze w czterech kategoriach: 1/„Łączy nas… dobry klimat”, 2/„Łączy nas… innowacyjny biznes”, 3/„Łączy nas… architektura i kultura” oraz 4/„Łączy nas… społeczna misja”.

W kategorii „Łączy nas... społeczna misja” znalazły się projekty wspierające osoby w szczególnie trudnej sytuacji, także zagrożone wykluczeniem społecznym. Są to osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, ze spektrum autyzmu, seniorzy, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi. Głosujący docenili Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis Sp. z o.o. Placówka przy współpracy z Fundacją Akme i Spółdzielnią Socjalną „Uciec dysforii” uruchomiła w powiecie obornickim Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Pacjenci ośrodka - osoby ze schizofrenią, chorobą dwubiegunową, depresją, zaburzeniami osobowości, kryzysami emocjonalnymi i psychicznymi – mogą liczyć na profesjonalną i specjalistyczną pomoc.

Wśród przedsięwzięć w kategorii „Łączy nas...dobry klimat” znalazły się zarówno takie o charakterze edukacyjnym, z zakresu ekologii, wyzwań klimatycznych, inwestycji w odnawialne źródła energii, a także infrastruktury komunikacyjnej, pozwalające zmienić nawyki transportowe mieszkańców, na bardziej przyjazne środowisku. Zwyciężyła gmina Rokietnica, która w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej w Cerekwicy stworzyła prawdziwą Fabrykę Ekologów. W placówce, która powstała przy unijnym wsparciu, zastosowano wiele prośrodowiskowych rozwiązań, a do dyspozycji młodych ekologów są ekourządzenia, takie jak ławka solarna, miniturbina wiatrowa, urządzenia do pomiaru i obserwacji meteorologicznych, czujniki pomiaru czystości powietrza.

Kategoria „Łączy nas...innowacyjny biznes” obejmowała przedsięwzięcia gospodarcze, które opierają się na niespotykanym na świecie wykorzystaniu nowoczesnych technologii - od nowoczesnych rozwiązań w postaci leków supergenerycznych, zaawansowanych technik pomiarowych  z obszaru przemysłu 4.0, przez nowoczesne rozwiązania w branży IT, maszyn rolniczych czy nawet cukierniczej. Wielkopolanie zadecydowali, że w tej kategorii zwycięży firma Ando Tech Sp. z o.o., która przy wsparciu Funduszy Europejskich, stworzyła dwie innowacyjne maszyny rolnicze, które z powodzeniem są sprzedawane na rynkach zagranicznych.

Internauci docenili również rewitalizację Wielenia, która zdobyła największą liczbę głosów w kategorii „Łączy nas… architektura i kultura”. Zmiany w miejscowości objęły m.in. rynek, nadnoteckie bulwary, gdzie powstały nabrzeża dla łodzi, ścieżka edukacyjna i imponujące tereny zielone. W dawnej oborze wybudowano nowoczesną mediatekę, natomiast na terenie byłego przystanku PKS - centrum kulturalne „Przystanek Edukacja”. Wieleński projekt pokonał w głosowaniu internetowym, takie inwestycyjne perełki, jak kaflarnię w Zdunach, willę „Mimozę” w Puszczykowie, czy zrewitalizowane zaniedbane przestrzenie miejskie w Szamotułach i Krotoszynie.

Retransmisję z gali „Jak wiele nas łączy” można obejrzeć